چاپ

با سلام و تشکر از شما کاربر گرامی:

    این قسمت مربوط به درج مطالب در خصوص سیستمهای اطفاء حریق میباشد. خواهشمندیم در صورتیکه مقاله یا مطلب در خورد ثبت در این صفحه دارید از طریق پست الکترونیکی این شرکت ارسال فرمایید تا با لینک نام و نشان خودتان درج گردد... با تشکر

از جدول، روی مورد دلخواه کلیک بفرمایید

 


 

طراحی سیستمهای اتوماتیک اعلام و اطفای حریق بر اساس استاندارد BS5839-1

 

1)- براساس استاندارد BS 5839-1 (پارت اول)،حداكثر سطح تحت كنترل در شرايط معمولی جهت هر دتکتور دودی مربعی با سطح مفید بیشتر 100 متر مربع،شعاع 7.5m و برای دتکتور حرارتی مربعی با سطح مفید بیشتر از 50 متر مربع،شعاع 5.3m میبایست رعایت شود.
2)- از نظر زون بندی، محل نصب شستی اعلام حریق ( MCP )در ابتداي هر زون،قبل از نصب دتكتورها باشد.
3)- در انتهاي هر زون يك المان با مقاومت ته خط (E.L.R) منطبق با مشخصات تابلو كنترل مركزي نصب شود. 4)- در پارکینگ باید از دتکتور حرارت افزایشی HR استفاده شود.
5)- در انبارها و پارکینگ، چنانچه دتکتورها در یک قسمت نصب گردند داخل یک زون قرار گرفته ولی از طریق چراغ LED مجزا می شوند.
6)- در داخل انباری، یکعدد دتکتور دودی نصب و توسط یک چراغ LED که در بيرون درب انباري مشخص میگردد.
7)- در صورتیکه انباری ها درون راهرو استقرار داشته باشند، میبایست درون راهرو دتکتور دودی نصب کرد.
8)- نصب دتکتور دودی و دتکتور حرارتی در موتورخانه ها الزامی است، لیکن از دتکتور ترکیبی نیز میتوان استفاده نمود.
9)- برای موتورخانه با وسعت زیاد، زون بندی مستقل الزامی است.
10)- در مجاورت راههای خروج از لابی، پارکینگ و رمپ پارکینگ، نصب شستی اعلام حریق (MCP) ضروري است.
11)- هرکدام از طبقات ساختمان بر روی یک زون مستقل نصب گردد. مگر اینکه مساحت آن طبقه بیشتر از 2000m2 و تعداد دتکتورهای منصوبه از 20 عدد (نوع کانونشنال / متعارف) بیشتر باشد.
12)- نصب دتکتور دودی در پاگردی طبقات ( فضای مشاع و مشترک در ورودی اصلی) ضروری است که روی یک زون قرار می گیرند، تعداد نصب این دتکتورها به ابعاد و مساجت فضای مورد نظر بستگی دارد.
13)- نصب شستي اعلام حريق (MCP)در پاگردی طبقات و لابي ها الزامیست. شستی و دتکتورهای راه پله روی یک زون مستقل قرار گرفته، چنانچه درب یا پارتیشن دود بند مابین راه پله و فضاهای مشترک ( روبروی آسانسور) باشد نصب 2 عدد دتکتور و در غیر اینصورت یکعدد کفایت میکند. دتکتور فضهای مشترک در صورت وجود پارتیشن یا درب دود بند روی زون طبقه قرار می گیرد.
14)- در صورتی که در هر طبقه یک واحد مستقر باشد نیازی به  استفاده از چراغ LED نيست. چنانچه در هر طبقه بیشتر از یک واحد باشد، در جلوی درب ورودی هر واحد نصب یکعدد چراغ LED (جهت تفکیک واحدها از یکدیگر) اجباری است.
15)- استفاده از دتکتورحرارتي دماي ثابت HF در آشپزخانه ضروری است.
16)- در صورت وجود آشپزخانه دوم،به دتكتور جداگانه از نوع HF نیاز است.
17)- در سالن اصلی (هال) در هر واحد مسکونی، نصب دتکتور دودی الزامیست.
18)- فضای مبلمان ( نشیمن اصلی) واحد، به دتکتور جداگانه از نوع دودی نیازمند است.
19)- داخل هرکدام از اطاق خوابها، دتکتور دودی نصب شود.
20)- داخل اطاقهای خواب که به حمام اختصاصی مجهز هستند، نصب یکعدد آژیر الزامی است.
21)- در مجاورت راه پله در هر طبقه نصب یکعدد شستي اعلام حريق(MCP) الزامی است. توصیه میگردد نصب این شستی در کنار آسانسور و هر چه نزدیکتر به کپسولهای اطفاء حریق دستی باشد.
22)- طراحی یک زون مستقل برای راه پله ها، از طبقه همکف تا بالاترین نقطه ساختمان ضروری است. ولی شستی و دتکتورهای زیر زمین و طبقات منفی، بر روی زون همان زیر زمین نصب شود.
23)- نصب یکعدد دتکتور دودی در سقف اصلی راه پله ها (سقف خر پشته) الزامی است و این دتکتور معمولا  روی زون آسانسور نصب میگردد.
24)- نصب همزمان دتکتور دودی و حرارتی و یا دتکتور ترکیبی، جهت اطاقک آسانسور ( محل استقرار الکتروموتور آسانسور) الزامی است.
25)-دتکتورهای سقف راه پله (خر پشته) و اطاقک آسانسور و موتورخانه معمولا روی یک زون مستقل هستند.
26)- تابلوی اصلی اعلام حریق F.A.C.P در داخل اطاق نگهبانی نصب شود میبایست در معرض دید بوده قابل دسترسی باشد.
27)- نصب آژِیر اعلام حریق در نزدیک تابلوی مرکزی F.A.C.P الزامی است.
28)- در نقشه تک خطی (شماتیک خطی) سیستم اعلام حريق، تغذيه دوبل (24vDC و 220vAC) و تلفن‌كننده اتوماتیک Dialler مشخص باشد.
29)- نصب یکعدد آژیر Out Door و یکعدد چراغ چشمک زن(Strobe light) جلوی درب ورودی اصلی ساختمان و فضای مشرف به کوچه یا خیابان اصلی ضروری است. این تجهیزات به آژیر اصلی روی تابلوی مرکزی سیستم F.A.C.P متصل گردد.
30)- در کلیه نقاط ساختمانهای مسکونی با یک واحد در هر کدام از طبقات، از آژیر عمومی (GENERAL ALARM) تغذيه شود.
31)- در کلیه ساختمانهایی که سیستم اعلام حریق متعارف Conventional نصب گردیده است، آژیرهای طبقه همکف، طبقات منفی و زیر زمینها، و کلیه فضاهای مشترک، باید از خط آژیر عمومی(GENERAL ALARM) تغذیه شوند حتی اگر سیستم بصورت یک خط آژیر مستقل ترسیم شده باشد.
 

جهت توضیحات بیشتر به سایت اصلی BS مراجعه شود


  

 نگهداري و تعميرات سيستم‌هاي اطفاء حريق

  نگهداري و تعميرات چيست؟

نقش نگهداري و تعميرات در دستيابي يك مجموعه صنعتي به اهدافش چيست؟

    سيستم‌هاي گوناگوني در محيط‌هاي صنعتي ازجمله سالن‌هاي توليدي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در برخي از محل‌ها بدليل وجود يك زنجيره توليدي بهم‌پيوسته، توقف در يك نقطه خاص، مي‌تواند باعث مختل‌شدن كل خط توليد گرديده و خسارات مالي و اقتصادي جبران‌ناپذيري را در بازار رقابتي امروز به بار آورد. اين ايستايي در توليد مي‌تواند هر دليلي داشته باشد، از جمله: ايجاد حريق، سوختن برخي تجهيزات و نابودي ابنيه و سالن كه متأسفانه تاكنون شاهد تعدادي از اين حوادث بوده‌ايم. لذا در اين‌گونه موارد، مديران و صاحبان صنايع، توجه ويژه‌اي به امر پياده‌سازي سيستم‌هاي حفاظتي مرتبط با تجهيزات توليد دارند. يكي ازمهم‌ترين اين سيستم‌ها، تجهيزات اطفاء حريق است كه در سالن‌هاي توليد صنایع مختلف، بمنظور حفظ ماشين‌آلات در برابر حريق‌هاي احتمالي مورداستفاده قرار مي‌گيرد. نكته مهم اين است كه اين سيستم‌ها شايد مدت‌ها بدون استفاده، تنها در حالت آماده بكار بوده و فقط براي عملكرد در يك روز مبادا باشند كه بايد بدرستي هرچه تمام‌تر عمل كنند. بنابراين اطمينان از سلامت عملكردي و حفظ شرايط مطلوب آنها، تنها با انجام يك پروسه صحيح نگهداري و تعميرات موثر بدست خواهد آمد. چراکه همواره بايد دانست كه پيشگيري مقدم بر درمان است.

     دراين نوشتار و نوشتارهای آتی كوشيده می‌شود تا با يادآوري ضرورت وجود واحد نگهداري و تعميرات پويا، نوين و سيستماتيك و داشتن استراتژي در زمينه آن، بر رويكردي خودجوش، بومي وكاربردي خصوصاً در حوزه سيستم‌هاي اطفاء حريق تاكيد اساسي گردیده و در شمارگان بعدي به نگهداري و تعميرات هريك از سيستم‌هاي اطفاء حريق با توجه به ماهيت عملكردي‌اشان پرداخته شود. پيش از هر چيز لازم است ابتدا با مفهوم دقيق نت آشنا شويم.

 نت مخفف كلمه نگهداري و تعميرات (maintenance)، مي‌باشد و به مجموعه فعاليت‌ها و اقداماتي كه به منظور نگه‌داشتن تجهيزات، در سطح قابل‌قبول از نظر عملياتي (نگهداري) و يا بازگرداندن تجهيزات معيوب به چرخه استفاده (تعمیرات) و بهره‌برداري گفته مي‌شود. نتيجه مورد انتظار از اين اقدامات، ايجاد آمادگي، حفظ قابليت عملياتي، تداوم و استمرار عملياتي تجهيزات براي شرايط تعريف‌شده خواهد بود. به طور كلي اهداف سيستم نت در يك واحد عبارتند از: پاسخگويي كارا، موثر و سريع در هنگام نياز به فعاليت‌هاي پيشگيري و اصلاحي، به منظور حفظ آن واحد در يك سطح استاندارد و قابل‌قبول مي‌باشد.

    سيستم نت: سيستمي است كه با برنامه‌ريزي و كنترل مدون مجموعه فعاليت‌هايي نظير: طراحی و برنامه‌ريزي، تخصيص منابع، تدوين سياست‌ها و روش‌هاي عملياتي، جمع‌آوري اطلاعات، بازخور و تحليل اطلاعات را به منظور بهسازي طرح‌ها، برنامه‌ها و روش‌هاي تدوين‌شده و با هدف افزايش كارايي و بالابردن عمر مفيد تجهيزات، اطمينان از آماده‌به‌كار بودن كليه تجهيزات و فراهم‌آوردن شرايطي كه مأموريت سازمان توام با حفظ ايمني پرسنل تامين گردد، را به‌عهده دارد. علل رويكرد به ايجاد و بهره‌برداري از سيستم‌هاي نت را مي‌توان در موارد زير متصور شد:

 متنوع‌بودن تجهيزات مورد بهره‌برداري

  فعاليت‌هاي عمومي سيستم نت عبارتند از:

 برنامه‌ريزي

 فعاليت‌هاي كلي نگهداري و تعميرات شامل 5 فعاليت اصلي زير مي‌باشد كه عبارتند از:

 تعمير ( Repair )

 1. تعويض ( , Chang replacement )
 2. تنظيم ( Adjust )
 3. سرويس (  Service)
 4. آزمایش ( Test  )

 مراحل استقرار سيستم مكانيزه نت:

 جاري‌كردن فرم‌هاي استاندارد

 شناسايي و ليست‌برداري از تمامي ماشين‌آلات

 مشخص‌كردن محدوده‌ها با توجه به فرايند توليدي

 مشخص‌كردن گروه ماشين‌آلات

 تهيه شناسنامه ماشين‌آلات

 تهيه ليست تجهيزات ماشين‌آلات

 تهيه ليست قطعات يدكي ماشين‌آلات

 كدگذاري ماشين‌آلات

 پايش اطلاعات جمع‌آوري‌شده

 تكميل جداول پايه سيستم مكانيزه

 تعريف فعاليت‌ها

 تهيه گزارش اوليه فعاليت‌ها از انواع ماشين‌آلات

 بازنگري و تأييد نهايي

 تكرار فعاليت‌ها براي تمامي ماشين‌آلات و راه‌اندازي سيستم

  هدف كلي تعميرات عبارت است از: طولاني‌كردن عمر تجهيزات با حداقل هزينه و بيشترين بهره‌وري ( طول عمر از زمان نصب ماشين‌آلات در طول زمان توليد تعريف مي‌شود.) ازجمله اهداف اجرای تعمیرات مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
1- افزايش كارآيي و بهره‌وري
2- افزايش ايمني كار و محصول
3- افزايش طول عمر دستگاه‌ها و تجهيزات و جلوگيري از فرسودگي آنها
4- كاهش ساعات توقف كار
5- كاهش هزينه‌هاي بهره‌برداري
6- كاهش مصرف قطعات يدكي

 مالك سيستم، مسئوليت نگهداري و حفظ سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق و تجهيزات جانبي آنها را در شرايط عملكرد مناسب به عهده دارد. نگهداري و تعميرات تجهيزات اطفاء حريق نيز با توجه به حساسيت منطقي آنها در جلوگيري از بروز فاجعه و خسارات فراوان بسيار مورد توجه مي‌باشند. انجام بازرسي و تست‌هاي مربوطه بر روي سيستم، با استفاده از يك مبناي منظم، از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. در سیستم‌های اطفای حریق برپایه آب، فواصل زماني بين بازرسي‌ها ممكن است بدليل آلوده‌بودن آب تغذيه، خورنده بودن آب و يا حتي بدليل خورنده بودن محيط (بعنوان مثال: در نواحي با رطوبت بالا) تغيير كند. همچنين ممكن است مرجع صاحب صلاحيت، در مواردي خواهان اضافه‌كردن آيتم‌هايي در مراحل بازرسي، تست و نگهداري و تعمير سيستم باشد كه مي‌بايستي با در نظر گرفتن امكان انجام آنها، صورت پذيرد. از نكات حائز اهميت اينكه هرگونه عمليات نگهداري و تعميرات بر روي سيستم كه مستلزم خارجكردن تمامي يا بخشي از سيستم تشخيص حريق (Detection) از سرويس مي‌باشد، ممكن است قابليت‌هاي حفاظت از حريق مجموعه را حذف نموده و با چالش مواجه كند. لذا پيش از اين نوع تعميرات، مي‌بايست، مرجع صاحب صلاحيت (كارفرما) را مطلع نموده و پس از اخذ مجوز لازم و توجه كافي جهت استفاده از روش‌هاي دستي خاموش‌سازي حريق و بكارگيري گشتي‌هاي آتش‌نشاني در ناحيه‌اي كه سيستم محافظت از حريق آن تحت تعمير است، نسبت به اصلاح موارد اقدام شود.

 نتيجه‌گيري:

 نگهداري و تعميرات تجهيزات، بويژه سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق، از جايگاه بخصوصي برخوردار بوده و براي پشتيباني تأسيسات و ابنيه و همچنين سالن‌هاي توليدي و غيرتوليدي، بسيار ضروري بنظر مي‌رسد. این امر باعث افزايش بازدهي ماشين‌آلات و سرمايه‌هاي ملي نیز مي‌گردد که اهميت اين مبحث در شركت‌هاي توليدي بزرگ، به خوبي خود را نشان مي‌دهد. در يك كلام، وجود يك سيستم نگهداري و تعميرات از آن جهت الزامي است كه كنترل مستمر و اطلاع كامل از اوضاع و نحوة عملكرد واحدهاي عملياتي و تأسيساتي وابسته و سرويس‌هاي لازم را امكان پذير مي‌سازد.     

    احمد حسن‌زاده فرد توسرونداني

 


   سیستم‏های افشانگر ESFR، راه‌حلی کامل جهت محافظت از انبارها در برابر حریق

 سیستم اسپرینکلر یا افشانگر موثرترین و اقتصادی­ترین شیوه مهار و اطفای حریق می­باشد که در 98 درصد موارد مانع از وقوع و انتشار آتش‌سوزی می­گردد. مطابق با استانداردهای بین­المللی، بویژه استاندارد NFPA-13 که از مطرح­ترین و سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای جهان در این زمینه می‌باشد، به طور متداول از دو روش برای محافظت اتوماتیک انبار که دارای ردیف­های متعدد قفسه (rack) می‌باشد، استفاده می­گردد:

 1-    استفاده از سیستم افشانگر در چند لایه و قراردادن افشانگرها در داخل برخی از طبقات قفسه‌ها (اصطلاحاً به این‌گونه از افشانگرها که در داخل قفسه­ها قرار داده می­شود، افشانگرهای in-rack یا داخل‌قفسه گفته می­شود.)

 2-    استفاده از افشانگرهای زود اطفاءکننده واکنش سریع  (ESFR Sprinklers)در مواردی که فضای کافی برای انتقال حرارت و دود از میان طبقه‌ها به بالا وجود داشته باشد.

 با درنظرگرفتن دو مورد فوق‌الذکر بدیهی است که انتخاب هر یک از آنها وابسته به درنظرگرفتن شرایط مختلفی است که به بررسی برخی از این موارد پرداخته می­شود.

 تاریخچه افشانگرهای ESFR

 افشانگرهای ESFR یا زود اطفاءکننده‌های واکنش سریع به‌درستی بعنوان بهترین سرمایه­گذاری‌ و راهکار در اطفاء­ حریق انبارهای کالا مطرح گردیده است. استفاده از این نوع از افشانگرها به سال 1980 میلادی برمی­گردد که از آن زمان به بعد، این نوع از افشانگرها بعنوان یکی از روش‌های جایگزین افشانگرهای با چیدمان قفسه­ای توسعه یافتند. این سیستم‌ها با هدف اطفاء کامل حریق درحالی ارائه گردیدند که افشانگرهای متعارف تنها قادر به محدودنمودن و جلوگیری از گسترش حریق بودند. به همین دلیل برای خاموش­سازی کامل حتماً نیاز به حضور مأموران آتش­نشانی می­بود.

 اما این افشانگرها چگونه کار می­کنند؟ افشانگرهای ESFR آب را 2 تا 3 برابر آب را بیشتر از افشانگرهای متعارف پاشش می­کنند و قطره­های پاشیده‌شده توسط این افشانگرها، بزرگ‌تر می­باشند. درنتیجه، این قطره­ها با مومنتوم بیشتر نسبت به قطره­های افشانگرهای متعارف، درصد بیشتری از آب را روی آتش ریخته و باعث خاموش‌شدن آتش می­گردند.

 مزایا

 بدیهی است، درصورت مساعدبودن شرایط، استفاده از افشانگرهای ESFR دارای مزایای قابل توجهی می­باشد که بعضی از این موارد، عبارتند از:

 کاربردها

 همانطور که ذکر شد، افشانگرهای ESFR برای محافظت از کالاهای انبارشده تا حداکثر ارتفاع 2/12 متر و حداکثر ارتفاع کف تا سقف 7/13 متر کاربرد دارد. همچنین جهت محافظت از انبارهای با ارتفاع بیشتر، طرح­های حفاظتی شامل ترکیبی از افشانگرهای با چیدمان قفسه­ای و ESFR با هم و یا افشانگرهای با چیدمان داخل قفسه به‌تنهایی مناسب می­باشد. ESFR جهت محافظت از دامنه وسیعی از کالاها طراحی می‌شود. این سیستم قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری در انبارها، در مقایسه با روش استفاده از افشانگرهای متعارف ایجاد می‌کند که مطابق با استاندارد، تنها مجاز به استفاده جهت محافظت از کالاهایی که هنگام نصب سیستم در انبار ذخیره شده بودند، می­باشد و درصورت تغییر کالاهای ذخیره شده در انبار، افشانگرهای مورد استفاده، ممکن است مطابق با ضوابط استاندارد جایگزین شود. در مواردی‌که موقعیت انبارها ایجاب کند که از افشانگرهای متعارف که شامل افشانگرهای داخل‌قفسه نیز می­باشد، برای محافظت ساختمان استفاده شود، مالکین ساختمان ترجیح می‌دهند که از سیستم ESFR استفاده نماید. زیرا بدلیل این که این سیستم نیاز به استفاده از افشانگرهای داخل‌قفسه را مرتفع می­کند، نگرانی خاصی در مورد خراب‌شدن افشانگرها در اثر برخورد وجود ندارد. به‌علاوه، درصورت تغییر کالاهای ذخیره‌شده در انبار، به‌دلیل انعطاف‌پذیری این نوع افشانگرها از نظر قابلیت محافظت از دامنه وسیعی از کالاها، عموماً نیازی به تغییر سیستم نمی­باشد.

 محدودیت­های سیستم ESFR

 با وجود قابلیت برتر سیستم­های ESFR در مهار آتش (درمقایسه با افشانگرهای متعارف که تنها حریق را قبل از رسیدن نیروهای آتش‌نشانی کنترل می­کنند)، این نوع از سیستم­ها دارای محدودیت­های ذیل می­باشد:

 -   درصورت استفاده از قفسه­های یکپارچه (solid shelving) استفاده از این نوع از افشانگرها مجاز نیست.

 -   بین سر افشانگر و حداکثر ارتفاع کالاهای انبارشده، حداقل 36 اینچ فاصله می­بایست رعایت گردد.

 -   استفاده در اماکن ذخیره مایعات قابل‌اشتعال عموماً مجاز نیست.

 -   ضوابط مربوط به فاصله این نوع از افشانگرها از موانعی مانند: سازه­های سقف، کانال­ها، تجهیزات روشنایی و ... بسیار سخت‌گیرانه است که در هنگام طراحی و نصب، می­بایست مورد توجه قرار بگیرد.

 نتیجه‌گیری                                                            

 سیستم­های ESFR بسیاری از چالش­های محافظت از انبارها را حل می­کنند و استفاده از آنها، باتوجه به مزایای چشمگیرشان ازجمله: کاهش پیچیدگی سیستم و افزایش انعطاف‌پذیری و نیز کاهش هزینه­ها، همواره مورد گسترش بوده است. با این حال حصول اطمینان از انتخاب نوع درست سیستم ESFR مستلزم آگاهی کامل از نوع کالاهای انبارشده و روش نگهداری این‌گونه کالاها و همچنین توجه به مفاد استانداردهای ارائه‌شده در این زمینه بوده و عدم توجه به این موارد، ممکن است منجر به عدم کارایی این سیستم گردد.

                                                                                                            منبع: ایران آلارم


سیستم های کف و هوای فشرده CAFS

 اگر از رئيس آتش‌نشاني یک پالایشگاه بخواهید که سیستم پخش‌کننده فوم باکیفیت و مناسب برای سکوهای نفتی را به شما معرفی نماید، قطعاً به این مسأله اشاره خواهد کرد که خودروي عملياتي و نوع فوم، 2 فاکتور بسیار مهم و حائز اهمیت در فرآیند برنامه‌ریزی برای تأمین این ابزارهای صنعتی جدید هستند.

امروزه با وجود سطح وسیعی از کف‌های ضدحریق، برخی از روساي آتش‌نشانی در واحدهای صنعتی به دنبال نصب سیستمی فراتر از سیستم‌های پخش‌کننده کف قدیمی هستند. سیستمی که با بررسی موقعیت و باتوجه به گستردگی آتش، عمل توزیع را انجام دهد. سیستم‌های کف و هوای فشرده به اختصار CAFS نیز گفته می‌شوند. CAFS با هدف تبدیل به ابزاری قدرتمند و تاثیرگذار در عملیات اطفاي حريق واحدهای صنعتی پا به عرصه گذاشته و حتی توان مقابله با آتش را دو برابر كرده است. با این وجود چه چیزی CAFS را از دیگر محصولات متمایز نموده است؟ آیا این سیستم‌ها واقعاً می‌توانند در آتش‌سوزی‌ واحدهای صنعتی، شرایط مناسبی را برای آتش‌نشان‌ها و نیروهای عملياتي فراهم نمایند؟

در شرايط عادی، برای موقعیت‌هایی که مواد اشتعال‌زای معمولی‌تری دارند، از فوم‌های کلاس A استفاده مي‌شود. ولي CAFS پوششی تمام‌حبابی از کف (فوم) بسیار موثر ایجاد می‌نمایند و با پوشش سطح آتش‌های عمودی ناشی از سوخت‌های فسیلی در واحدهای صنعتی به مقابله با آتش می‌پردازد. در اين سيستم‌ها آب و فوم با نسبت معين تركيب شده و با استفاده از هواي فشرده بالاتر از 7 بار به كانون حريق شليك مي‌شود. در اين تكنيك، به سبب کیفیت بالای استفاده از كف بدون توسعه، رطوبت موجود در فوم در اطفاي حريق‌هاي سازه‌هاي فولادي حفظ می‌گردد. البته این بدان معنی نیست که بتوان به عنوان مانعی بلندمدت از آن استفاده نمود. بلکه پوششی میانی کوتاه‌مدت است که تبخیرشده و فرایند خنک‌سازی و كاهش دما را نیز انجام می‌دهد.

از دیگر مزایای این سیستم،‌ توزیع گردشي کف ازطریق جریان هوای فشرده می‌باشد که این امر موجب تولید فوم نهایی در سه گروه خشک، مایع و قطره‌ای می‌شود. وجه تمایز میان این سه گروه در زمان توزیع فوم است. به عنوان مثال: اگر مقدار کمی از مایع فوم جاری شود، زمان توزیع بیشتری نسبت به نوع خشک به دنبال خواهد داشت. بنابراین، پوشش فوم یا کف برای زمان بیشتری دوام خواهد یافت به علاوه، تا زمان پوشش کامل مایع مشتعل به تبخیرش ادامه خواهد داد.

CAFS می‌تواند مزایای بسیاری در فرایند مقابله با آتش در بسیاری از صنایع داشته باشد. اولاً، برای آتش‌سوزی در مخزن‌های کم‌عمق حاوی مواد اشتعال‌زا، پوشش تمام فوم این سیستم‌ها می‌تواند نقش بسیار موثری در مهار شعله‌های آتش داشته باشد. دوماً، قابلیت تغییر غلظت فوم یا کف می‌تواند کل حجم فوم را باتوجه به هر میزان گستردگی آتش پوشش دهد. این ویژگی می‌تواند بسیاری از مشکلات باقی‌ماندن مواد ضدحریق و پاکسازی این مواد را پس از آتش‌سوزی کاهش دهد. به‌علاوه لوله‌های مورداستفاده توسط سیستم CAFS با تقریباً 30 درصد هوای فشرده پر شده‌اند که این امر استفاده از آن‌ها را برای نیروهای عملیاتی، راحت‌تر و وزن‌شان را برای عملیات یا مانور سبک‌تر می‌کند.

ساختار CAFS چگونه است و از چه چیزی ساخته شده است؟ قسمت سخت‌افزاری CAFS بسیار ساده است که شامل: پمپ، سیستم تزریق متمرکز کف / فوم و فشرده‌گر هوا (کمپرسور) می‌باشد. منبع آب آن نیز می‌تواند مخزن خودروی آتش‌نشانی و یا مخزن آب مجزایی باشد که روی خودروی SUV نصب شده است. مابقی تجهیزات می‌بایست در فضایی که هم دارای تهویه است و هم از برخورد تکه‌های پرتابی از صحنه حریق و همچنین واژگونی یا برخورد خودروی عملیاتی محافظت می‌شود، طراحی و جانمایی شود. مساله دیگر، توجه به طراحی اجزاء سیستم و بررسی کارایی و کاربردی‌بودن‌شان در عملیات است که می‌بایست در جانمایی استقرار تجهیزات آتش‌نشانی در عملیات مقابله با حریق لحاظ شود.

ایمنی در این سیستم، یکپارچگی در عمل تلمبه‌زنی است. به‌طوری‌که درصورت استفاده نادرست اپراتور، تنها هوا و آب یا هوا با فشار بالا از لوله یا دریچه مخصوص پمپ می‌شود. این مسئله در شروع عملیات مهار شعله‌های سرکش حریق، بسیار حائز اهمیت است. برای مثال: شاید سیستم در نزدیکی مواد اشتعال‌زا یا مایع قابل‌اشتعال قرار گرفته باشد و درصورت کارکرد اشتباه دریچه، انفجار مهیبی به وقوع بپیوندد.

اخیراً در کابین پمپ خودروهای آتش‌نشانی محیط‌های صنعتی، مکانیسم CAFS نیز طراحی و جانمایی می‌گردد که به‌صورت الکترونیکی تنظیم و توسط اپراتور پمپ هدایت می‌شود. در این تکنولوژی، پمپ هوای موجود، جریان آب خروجی را با بهره‌گیری از منبع آب خودرو، چند برابر نموده و به سمت فوم یا کف فشرده داخل مخزن تزریق می‌نماید. البته هوای فشرده نیز به سیستم اضافه می‌شود. هوای فشرده می‌تواند توسط خود خودرو نیز تولید شود. نهایتاً فوم محتوی هوای فشرده و کف به سرنازل‌ها، مونیتورهای ثابت و یا مونیتور روی خودرو ارسال می‌شود تا مورداستفاده قرار گیرد.

همچنین خودروهای بسیار بزرگ آتش‌نشانی فرودگاهی نیز قابلیت ارتقاء و نصب CAFS را دارند. به‌طوری‌که کلیه خروجی‌های طرفین و مونیتورهای سقفی و جلویی کامیون نیز می‌توانند با استفاده از مکانیسم CAFS به راحتی اقدام به اطفای حریق هواپیماها و یا فضاهای فرودگاهی نمایند. بدین‌منظور می‌بایست شبکه لوله‌کشی و خروجی‌های مذکور را برای استفاده از این فناوری تعویض نمود. این ویژگی حتی می‌تواند با کمترین تغییر در مکانیسم‌های موجود خودروی فرودگاهی و صرفاً با جانمایی‌های حساب‌شده و اعمال برخی تغییرات در کابین آن مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

نکته مهمی که می‌بایست در استفاده از این فناوری رعایت شده و به‌طور بسیار جدی مورد توجه باشد، سرویس و نگهداری مستمر تجهیزات این سیستم است. زیرا درصورت استفاده از آب‌های دارای املاح سنگین، رسوبات سخت و یا ذراتی که فیلتر نشده و در مخزن آب ریخته‌ شده‌اند، مجاری و قطعات داخلی آن دچار جرم‌گرفتگی شده و قابلیت خود را از دست می‌دهند. همچنین کسانی‌که در عملیات مقابله با حریق وظیفه راه‌اندازی این تجهیزات را دارند، می‌بایست با فراگیری آموزش‌های لازم و کافی، موجب بهره‌وری بهینه شده و مانع از ایجاد هرگونه آسیب جدی به پمپ‌ها و متعلقات آن شوند.

زمانی‌که قصد تأمین یک سیستم کف و هوای فشرده‌ دارید، بسیار حائز اهمیت است که متناسب با طرح‌های توسعه‌ای مجموعه‌تان اقدام کنید. به‌علاوه توجه داشته باشید که سیستم انتخابی‌تان تقریباً با نیازهای بخش آتش‌نشانی مطابقت داشته باشد. نکته اساسی فهم کلی از نوع عملیات‌ها و ویژگی‌های کاربردی این فناوری برای مقابله با حریق در زمان کوتاه است. امروزه آتش‌نشان‌های صنعتی نه تنها با فرایند توزیع فوم و هیدرولیک‌ها سروکار دارند بلکه می‌بایست به علم هوا و گاز به‌خوبی علم پخش و توزیع هوای فشرده آگاهی داشته باشند.

با استفاده از CAFS به‌دلیل کاهش نیروهای عملیاتی موردنیاز، منابع مقابله اولیه، ابزارها و میزان کم آب، قدرت مقابله با آتش افزایش می‌یابد. زمانی‌که مدیران HSE یا روسای آتش‌نشانی واحدهای صنعتی اقدام به طراحی، خریداری و استفاده از CAFS برای مقابله با آتش‌سوزی می‌کنند و البته در کنار آن به آموزش نیروها در استفاده از این ابزارها نیز توجه خاصی می‌نمایند، این فناوری سطح بالایی از کیفیت ایمنی در مقابله با آتش را برای آتش‌نشان‌ها و صاحبان واحدهای صنعتی و پالایشگاه‌ها ارائه می‌دهد.

اگر شما مدیر بخش آتش‌نشانی یک واحد صنعتی هستید و در حال برنامه‌ریزی برای خریداری این تجهیز فوم جدید می‌باشید، اطمینان داشته باشید که نصب و استفاده از فناوری CAFS سرمایه‌گذاری کاملاً عاقلانه‌ای است. چراکه اگر باتوجه به محیط و کارایی موردنظر، تجهیز موردنیاز را انتخاب نمایید، حتماً پاسخ مناسبی برای مقابله با آتش در اماکن مهم و ارزشمندتان دریافت خواهید کرد.

                                                                                                     منبع: ایران آلارم

 


 

سیستم اطفاء حریق گاز  FM200

       گاز هالون1301 با فرمول شیمیایی CBrF3 یا " برموتری فلوئورمتان" یکی از قدیمی ترین و تاثیرگذارترین گازها در سیستم اطفاء اتوماتیک حریق بوده، بیشتر در اماکن بخصوصی مانند صنایع مخابراتی، نظامی و... کارآیی دارد.گاز هالون غلظت کمتری در طراحی نسبت به تمام گازهای دیگر را دارد. بهمین دلیل توانایی و قدرت اطفاء بالاتری داشته با خاصیت سمی کم، عموما در اماکن بسته مانند حریق های درون هواپیما ( بر اساس استاندارد NFPA-408) کاربرد زیادی دارد، بدیهی است بهره برداری از این گاز بدلیل اثرگذاری مخرب بر روی لایه ازون با توجه به پروتکل کیوتو 1997 در اکثر موارد ممنوع اعلام گردیده و سازمان NFPAبعنوان مرجع جهانی، جایگزین مناسب و بهتری را بجای آن پیشنهاد نموده که رایج ترین آنها گاز HFC-227ea نام دارد.

       گاز HFC-227ea یکی رایج ترین گازهای جایگزین گاز هالون میباشد که با طبیعت سازگار و اصطلاحا دوستدار محیط زیست است.

     گاز HFC-227ea با فرمول شیمیایی HeptaFluoro Propane بوده که بیرنگ است و در زمان تخلیه موجب بروز برودت بسیار شدید با ازدیاد فشار مضاعف در محل نمی گردد بنابر این اثر خاصی روی تجهیزات و تاسیسات نداشته و مشکلی بوجود نمی آورد. این محصول تحت فشار اولیه گاز نیتروژن تخلیه شده و از طریق لوله کشی های ثابت و نازلهای خاصی، در محلهای مورد نظر پاشیده و اثر میکند. سیستم های گاز HFC-227ea عموما بر اساس غلظت 7 الی 12 % ساخته میشوند و برای قرار داشتن در معرض این گاز در غلظت های متفاوت، محدوده زمانی خاص و مشخص تعریف و تنظیم گردیده است. برای مثال، برابر استاندارد NFPA 2001 مدت زمان تعریف شده و مجاز جهت قرارداشتن در معرض این گاز برای غلظت های کمتر 5/10 % زمان 5 دقیقه و برای غلظت 12 % حداکثر 49 ثانیه تعریف شده است. حتما باید در نظر داشت که یکی از خواص این گاز، استاندارد UL Listed و FM Approved بودن آنست که تضمین خوبی برای عملکرد درست و دقیق آن میباشد.

    چنین سیستمی جهت اطفاء حریق اماکنی که دارای کاربری خاص بوده اپراتور و نیروی انسانی در محل وجود دارد سفارش گردیده است و میتوان به اطاقهای سرور، بایگانی ها، مراکز و تاسیسات مخابراتی، موزه ها و غیره اشاره نمود.

مشخصه فنی و اصلی:

 1. بدل و جایگزین بهتری برای گاز هالون 1301
 2. توانایی و عملکرد سریع در زمان حداکثر 10 ثانیه برای اطفاء حریق.
 3. غلظت طراحی پایین (7.5 درصد)
 4. فشار متراکم سازی پایین (24bar) و تخلیه خاموش
 5. احتیاج به تعداد کمتری سیلند جهت ذخیر کردن.
 6. عدم اثرگذاری مخرب روی تجهیزات بعد از عمل کردن.
 7. نارسانا بودن و عایق جریان الکتریسیته و عدم اثرگذاری زیانبار روی لایه ازون
 8. دز زمان تخلیه اکسیژن کمتری در محل از بین میرد ضمن اینکه برودت زیاد بعد از تخلیه چندان محصوص نیست

 مشخصه فیزیکی:

 1. نام شیمیایی HeptaFluoro Propane با فرمول  CF3CHFCF3
 2. نام محصول HFC-227ea با ورن مولکولی 170
 3. چگالی در حالت مایع 1407 کیلوگرم
 4. دمای بحرانی 101.7 سانتیگراد و فشار حداکثری 29/12 بار.
 5. غلظت طراحی برای کلاس A حریق 7.5%
 6. غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان NOAEL به درصد 9%