سیستمهای اعـلام حـریق

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید.

بسته های تست دتکتور SOLO

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید

انواع اسپری تست دتکتور

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید

Scorpion تست از راه دور

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید

SmokeSabre اسپری جدید تست دتکتور دودی

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید

Testifire تستر دتکتورهای ترکیبی

جهت توضیحات بیشتر کلیک کنید

پنل مرکزی زتا - کانونشنال و آدرس پذیر
پنل مرکزی زتا - کانونشنال و آدرس پذیر
آژیر شیپوری و آژیر فلاشر زتا ZETA متعارف و آدرس پذیر
آژیر شیپوری و آژیر فلاشر زتا. مدلهای متعارف و آدرس پذیر
دتکتورهای دودی فتو زتا Zet
دتکتورهای دودی فتوالکتریک زتا
استانداردهای مورد نیاز سیستمهای اعلام حریق
استانداردهای مورد نیاز سیستمهای اعلام حریق
تجهیزات تست و نگهداری دتکتورهای حرارتی، ترکیبی و دود نقطه ای
تجهیزات تست و نگهداری دتکتورهای حرارتی، ترکیبی و دود نقطه ای
استانداردهای مورد نیاز برای تجهیزات تست سیستم اعلام حریق
استانداردهای مورد نیاز برای تجهیزات تست سیستم اعلام حریق
سولو .تجهیزات تست و نگهداری سیستمهای اعلام حریق
سولو. تجهیزات تست و نگهداری سیستمهای اعلام حریق

   

 با سلام و احترام

     ضمن تشکر از شما بازدید کننده گرامی، شرکت آروین بناپاد مفتخر است باستحضار شما کاربر گرامی برساند تا کنون موفق به اخذ امتیاز نمایندگی انحصاری و  رسمی از برخی برندهای داخلی و خارجی معروف و معتبر جهت فعالیت در سطح کشور گردیده است، که فهرست وار و بشرح ذیل عرض میشود:


 

 نماینده انحصاری اعلام حریق زتا ZETA ساخت کشور انگلستان


 

     نماینده رسمی فروش، نصب و خدمات گارانتی و بیمه محصولات اعلام حریق آریاک

  • پنل مرکزی آریاک ( انواع زون)
  • دتکتور دودی آریاک، دتکتور حرارتی ثابت آریاک، دتکتور حرارتی متغیر آریاک، دتکتور یونیزه آریاک
  • شستی اعلام حریق آریاک، آژیر پیزو آریاک، آژیر فلاشر آریاک، چراغ ریموت آریاک و تلفن کننده

    لیست قیمت اعلام حریق آریاک


 

   نماینده انحصاری محصولات تسترز انگلستان، جهت تست سیستمهای اعلام حریق، محصولات Solo و Testifire و Scorpion و SmokeSabre


 

  نماینده انحصاری سیستمهای اعلام و اطفاء FSC EXPORT ساخت کشور انگلستان

      سیستم اطفای اتوماتیک با گاز FM200 با بهره گیری از تجهیزات برند FSC EXPORT با بهترین کیفیت ممکن و قیمت مناسب طراحی، نصب و راه اندازی میگردد.


   نکته قابل توجه اینکه کلیه مجوزهای دریافتی جهت استان قم بوده لیکن با توجه به وسعت حوزه کاری شرکت، ارائه خدمات طراحی، فروش و انجام پروژه ها در سراسر کشور با بهترین کیفیت و کمترین زمان ممکن امکان پذیر میباشد.

خواهشمند است در صورت نیاز و جهت دریافت توضیحات تکمیلی با مدیریت شرکت تماس حاصل فرمایید


     در خصوص شناخت بیشتر سیستمهای اعلام حریق، مقاله زیر جهت استفاده دانش پژوهان و مهندسین گرامی تهیه گردیده که بصورت اجمالی به این مقوله میپردازد، 

مقاله در مورد سیستم اعلام حریق

 مجموعه‌ متشکل از قطعات الکترونیکی که با یکپارچه عمل کردن، وظیفه آشکارسازی آتش در اماکن را عهده دار است.

انواع سیستمهای اعلام حریق

  • آدرس پذیر
  • متعارف (کانونشنال)
  • بی سیم (وایرلس)

     هرکدام از سیستمهای فوق به دو گروه اتوماتیک و دستی تقسیم میگردند. در سیستم‌هایی که عملیات اعلام بصورت دستی میباشد، قطعه ای بنام شستی اعلام حریق، منحصرا منبع تشخیص حریق است. در حقیقت کار تشخیص حریق در سیستمهای دستی بعهده انسان گذاشته شده است و در اماکنی که انسان شخصا حضور ندارد کارایی عملیاتی ندارد.  بر خلاف سیستم‌های دستی، سیستمهای اعلام حریق اتوماتیک (خودکار) نیاز کمی به حضور و تشخیص انسان دارند. سامانه های خودکار، به دو گروه آدرس‌پذیر (Addressable)، و متعارف (کانونشنال) تقسیم میگردند. در سیستم Addressable، علاوه بر اعلام بموقع، محل دقیق بروز حریق نیز مشخص می‌شود.

 استانداردهای سیستم های اعلام حریق

 از مهمترین دستورالعمل یا استاندارد سیستمهای اعلام حریق می توان به LPCB،  UL، ،EN-54،  EVPU، NFPA72، BS5839 و استانداردهای دیگری مانند  CE، VDS، CQST، TUV اشاره کرد.

 سیستمهای اعلام حریق از چه عناصر و قطعاتی تشکیل شده اند؟

     سیستمهای اعلام حریق اتوماتیک قدیمی، عموماً از یک حسگر (دتکتور موضعی) یا آشکارساز که خود متصل به آلارم داخلی بود ساخته می شدند و این سیستم‌ها دیگر امروزه کارایی نداشته و منسوخ شده اند. امروزه سیستمهای جدید و به روز، عموما از تعدادی حسگر حریق (دتکتور detector) ، شستی اعلام حریق یک سامانه کنترل پردازش ( پانل) مرکزی و چندین خروجی تشکیل شده اند.

 آشکارساز/حسگر/ دتکتور

 حسگرها و آشکارسازهای اعلام حریق ( با توجه باینکه به چه مشخصه ای از آتش مانند دود، شعله یا بو حساس هستند) در گروههای دودی، حرارتی، ترکیبی(دودی حرارتی)، منوکسید کربن و شعله جای می گیرند.

         

 
دتکتور دودی

    وظیفه تشخیص دود بعهده این حسگر میباشد. این دتکتورها معمولاً در دو نوع فتو (نوری) و یونیزاسیون جای دارند. دتکتورهای فتو با ارسال علایم نوری به یک رسیور (گیرنده که در داخل محفظه اش قرار دارد) میزان ازدیات یا کاهش نوردریافتی را اندازه گیری می‌کنند و اگر تغییر محسوسی در میزان نور دریافتی ببینند آنرا به حریق یا آتش تفسیر می‌کنند. از آنطرف دتکتورهای یونیزاسیون ( متشکل از دو صفحه بسیار نزدیک بهم (الکترودها) و از هوای محیط به عنوان الکترولیت بهره میگیرند) در صورتیکه تغییر ناگهانی در میزان چگالی و غلظت هوای محیط حس شود آنرا به حریق و آتش تعبیر میکنند. این تجهیزات دارای مقدار بسیار کمی مواد رادیواکتیو ( بمنظور یونیزه کردن ذرات معلق در پیرامون الکترودها) بوده و به همین علت عمر مشخص و محدودی دارند.

  دتکتور حرارتی

    تشخیص حرارت بعهده این وسیله است و نحوه کار این دتکتور دقیقا مشابه قطعه ترموکوپل در سردخانه های کوچک است. این نوع دتکتور، درون دو عدد صفحه از جنس مختلف دارد که بهم چسبیده اند و با تغییر دما ( سرد و گرم شدن) جهت این دو صفحه تغییر کده باعث اتصال کوتاه و نهایتا برقراری جریان میگردد. جدیدترین نوع این حسگر، از دماسنج ساخته میشود که به تغییرات درجه حرارت محیط حساسیت بیشتری نشان میدهد.

      دتکتورهای ترکیبی

     دتکتورهایی که از ترکیب یک حسگر دود و یک حسگر حرارت ساخته میشود و خروجی آنها را می توان با توجه به حساسیت مکان و تعداد آلارمهای کاذب تنظیم نمود.

سیستم پردازش مرکزی

   سیستم متصل به رایانه

    سیستم مرکزی، یک سامانه تشخیص حریق بوده و این سامانه اعلام‌های تشخیص دهنده ها را آنالیز و تحلیل شده جهت اعلام حریق بررسی میکند و غالبا به یک صفحه کیبورد برای ورود دستورات توسط اپراتور و یک مانیتور برای دیدن دستورات مجهیز میباشند. این سیستم‌ها امروزه یه رایانه و اینترنت وصل بوده از طریق نرم افزارهای مخصوص، دستورات را دریافت و پردازش میکند. انتخاب نوع خروجی ( آژیر، تماس با آتش نشانی و...) از دیگر وظایف این سیستم است.

خروجی‌ها

   خروجی سامانه های اعلام حریق با توجه به محل بروز حریق شامل موارد مختلفی است: تماس اتوماتیک با مراکز آتش نشانی،فعال و روشن کردن تابلوهای خروج اضطراری و فعال سازی سیستم اطفاء اتوماتیک، تحریک آژیرهای خطر، قفل کردن یا باز کردن دربهای اماکن مختلف (مانند آسانسورها یا دربهای خروجی‌های اضطراری) جملگی از مواردی است که بسته به  عملکرد سامانه قابل انجام شدن است.

 سیم کشی

  • روش حلقه‌ای (Loop).
  • روش ستاره‌ای.

    اپراتورها پیش تر که سیستمهای آدرس پذیر ساخته نشده بودند غالبا از روش حلقه‌ای استفاده می‌ کردند. باین صورت که حسگرها روی یک حلقه قرار میگرفتند و این حلقه از محلی به محل دیگر و از حسگری به حسگر بعدی وصل میشد، ولی بعدا تصمیم بر این قرار گرفت که هر دسته از حسگرها که مختص محل مخصوصی در ساختمان میباشند به سیستم پردازش مرکزی وصل باشند تا بهتر بتوان محل بروز حریق را تشخیص دارد. با پیشرفت تکولوژی کنترل حریق، عملیات سیمکشی دوباره به حالت اول ( حلقه ای) ازجاع داده شدب باین شکل که جریان تغذیه حسگرها با 2 رشته سیم و جریان دیتا (اطاعات) با دو رشته دیگر به سیستم کنترل مرکزی وصل میشد. برای هر کدام از حسگرها یک کد مخصوص تعریف میشد و سیستم بدون انجام به عملیات سیم کشی جداگانه برای هر کدام از حسگرها، آن حسگر و محل نصب آنرا به دقت ( با استفاده از کد تعریف شده) شناسایی میکرد. ارسال کدها و اطلاعات بین حسگرها و سیستم کنترل مرکزی در هر واحد زمان -ثانیه-  چندین بار انجام میشود و حسگر حتی احتیاج به تعمیر و سرویس خود را به سیستم مرکزی اعلام می‌نماید.

 مونیتورینگ

    سیستمهای اعلام و اطفاء اتوماتیک حریق همیشه از یک مانیتور ( نمایشگر) در اماکن پر تردد ( تاسیسات یا نگهبانی) که بصورت شبانه روزی حضور فیزیکی افراد امکان پذیر است استفاده میشود که اصطلاحا این پنل‌ها  Mimic panel نامیده میشوند.

  سیستم اعلام حریق متعارف

   سیستم متعارف (کانونشنال) قدیمی ترین نوع سیستم‌های اعلام حریق است که علیرغم تغییرات اندکی که در ساخت آن انجام شده همچنان مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع چند حسگر(Detector) و شستی که یک زون ( محل)  از ساختمان را پوشش می‌دهند در قالب یک مدار متصل به هم به تابلو (پنل)مرکزی وصل می‌شوند. لذا هر زون(مدار) معرف یک منطقه است.

سامانه اعلام حریق آدرس پذیر

    اصول کار سیستمهای اعلام حریق آدرس پذیر، مانند سیستم‌های متعارف است، بجز اینکه در این نوع سیستم، هر کدام از حسگر(Detector)ها یا شستی‌ها دارای کد مخصوص به خود هستند که از طریق آن پنل کنترل مرکزی توانایی شناسایی  هرکدام از آنها را دارد. کنترل پنل مرکزی اعلام حریق با بهره گیری  از پروتکل های ارتباطی، اطلاعات مربوط به هر یک از تجهیزات اعلام حریق را آنالیز، تجزیه و تحلیل می کند و در زمان بروز حریق و یا آلارم کاذب، در سیستم، مکان دقیق آلارم و یا خطا را معین می کند. این سیستمها به دو صورت حلقه و شاخه تقسیم میشود. پیش به منظور آدرس دهی دتکتورهای آدرس پذیر از سوییچ( کلیدهای) ده دهی (دو کلید گردان با شماره های 0 تا 9) استفاده می شد ولی بعدها از دیپ سوئیچ ها(0 تا 127) استفاده گردید ولی امروزه از کد بندیهایی که درون میکروپروسسور داخلی تجهیزات آدرس پذیر وجود دارد استفاده می گردد.

 جهت دانلود کاتالوگ انواع سیستم اعلام حریق روی خط کلیک کنید

 

*همکاران*